ZPRÁVY AKTUALITY RACING
5 dní druhého týdne v roce 2020 …. 5 etap Dakaru
Publikováno 11.01.2020 • zhlédnuto 595x •
Hned na úvod letošní Rallye Dakar to byl pro závodníky křest ohněm, tenhle závod, který se nově jede v Saudské Arábii, není zdaleka jednoduchý. První půle, skoro všech 6 etap bylo převážně kamenitých. Kameny jsou tu snad všech velikostí, některé jsou schované i v písečných úsecích a způsobují nespočet defektů. A jak to člověk nějak víc rozbije v prvních třech etapách, je pak dost těžké se snažit o nějaký dobrý výsledek… Třeba Martin Prokop ve 2 etapě přehazoval roztrhané gumy hned 3x, jedna mu dokonce hořela a Fernando Alonso rovnou urval kolo. Pár posádek se ze začátku trápilo také se sníženým výkonem motoru. A strašně se práší i motorky práší skoro jako auta. Hodně zajímavý byl právě pro motocyklisty konec 3 etapy. Její výsledky se dodatečně měnily. Byla to zrovna jedna z etap, kdy dostávali závodníci roadbooky krátce před startem, bohužel v nich byla chybka. V GPS chyběl jeden kontrolní bod, hledali ho, ale nenašli….nebo tam tedy byl, ale na nějaké kamenité hoře, na kterou se nedalo dostat. Milan Engel říkal, že tam zkoušel skákat po velkých šutrech jak kamzík, ale nic… :) Organizátoři tedy závěrečnou část etapy zrušili a místo původních 404 km tak měli měřených jen 389. A ještě méně příjemná byla tato etapa pro motorkáře Jana Brabce a to né jen proto, že musel 4x zvedat po pádu motorku.... Z nepochopitelných důvodů po něm diváci podél trasy házeli šutry. To jsem snad ještě neslyšel. Samozdřejmně se to nahlásilo organizátorům, ale… :( Snad nejnáročnější a nejnepříjemnější byla pro jezdce 4 etapa. Hlavně z důvodu strašného množství šutrů. Komentář Martina Prokopa – to sem snad od někud navozili… Kvůli nim nabrali ztrátu Martin Macík, čtyřkolkář Zdeněk Tůma, motocyklista Milan Engel, který dojel posledních 60 kilometrů jen po ráfku a mnozí další nejen čeští závodníci. A když už vám defekt nezpůsobí ty, tak se vám 10 km před cílem 4 etapy na zadní osu namotá nějaký drát, píchne vám obě zadní kola a ještě k tomu rozseká zadní blatník a světlo, jako našemu čtyřkolkářoj Zdeňkoj Tůmoj. Sem tam nějaká penalizace za neprojetý kontrolní bod nebo zdržení při jeho hledání. V 5 etapě se drobet zdržel náš Martin Prokop s vozem Ford Raptor, který musel na trati měnit poloosu, od zadřené poloosy mu navíc začala hořet zadní část vozu, takže nejdřív museli hasit a pak to vše rozpálené vyndat a vyměnit. Také Martin Macík měl technické problémy, na svém Ivecu měnil ohnutou spojovací tyč na přední nápravě.
Co mi absolutně hlava nebere, jsou jezdci v kategorii malé moto. Jezdci jsou tu sami sobě servisem i mechanikem. O svou závodničku se starají sami, musí jim stačit jen bedna s nářadím, kterou jim vždy po etapě pořadatel přiveze do bivaku. Při závodě si tak musí dávat veliký pozor a zdaleka nemůžou tolik riskovat. "Snažím se hlavně nepadat. Ve třetí etapě jsem uhýbal autu a šel jsem přes řídítka. Musel jsem udělat servis řídítek a šel spát až o půlnoci. Ale teď to funguje ještě lépe než předtím," pochvaluje si Krejčí. I přez to bojují o bednu. Tedy až právě na Romana Krejčího, který měl v 6 etapě pád zhruba na 350. kilometru a vykloubil si rameno. Krejčí se po pěti etapách držel na 43. místě a bojoval o medailové umístění v dílčí kategorii jezdců soutěžících bez asistence. Jsou to borci. Dovedu si to jakž takž představit na závodech u nás, ale tady…. Klobouček dolů. Největší problémy v 6 etapě měl Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem, do kterého 3 km před cílem v plné rychlosti nešťastně napálil kamion Nizozemce Martina van den Brika a zničil mu celý předek. Auto se mu podařilo dotáhnout do cíle se ztrátou více jak 3 hodin. Prasklá vana na motoru, prasklé držáky motoru, rám dostal opravdu velkou ránu. Chlapy ale nic nevzdávají a rozhodli se pokračovat. Pomáhali mu k tomu i mechanici právě od van den Brika, který se mu přišel i omluvit.
Co je tu podle mě nedostačující, je účast diváků na etapách. Myslím si, že tu jsou o závodě hrozně málo informováni. Možná jen mlaďáci, co jsou na internetu. Někteří vůbec netuší, co se děje. I přes to, že tu prý rychlá auta mají v oblibě a rádi se prý sami jedou do dun projet… Již i na zahájení to bylo v oblasti diváků slabé. Za to co se týče organizátorů, ti to měli zmáklé a připravené parádně! Ona byla donedávna Saúdská Arábie pro turisty těžko dostupná, hranice otevřeli teprve loni v září. Možná i proto nejsou místní na větší přítomnost cizinců zvyklí. Proto si i my sami dáváme radši pozor, kam jdem a co tam děláme… Neradi bychom, aby nás obklíčila kontrola - tři hlídkové vozy a chlapáci v maskáčích se zbraněmi u boku, jako se to stalo českému moderátorovi Vlastovi Korcovi, když tu s kolegou Michalem Dvořáčkem chtěli udělat pár záběrů od Rudého moře. Ale dopadlo to dobře… :) Jinak ale nemůžeme říct ani slovo, lidé jsou tu v pohodě.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ PO 1 PŮLCE DAKARU 2020
MOTOCYKLY: 1. R. Brabec 23:43:47, 2. P. Quintanilla -20:56, 3. Price -25:39, ...15. Michek -2:26:28, 27. Engel -3:58:47, 37. J. Brabec -5:51:31, 44. Vlček -7:44:22, 90. Veselý -15:09:03.
KAMIONY: 1. Karginov 25:06:20, 2. Šibalov -19:07, 3. Vjazovič -37:03, 4. Loprais -1:49:04, 5. Macík -1:59:33, ...10. Šoltys -3:49:50.
BUGGY: 1. López, Latrach 28:52:26, ...28. Macháček -11:07:46.
ČTYŘKOLKY: 1. Casale 30:11:37, 12. Zdeněk Tůma – 2:38:54.
1. Etapa Jeddah - Al Wajh Dakar 2020
Publikováno 05.01.2020 • zhlédnuto 683x •
Jeddah > Al Wajh, SS: 319 km, 752 km včetně přejezdů
Úvodní fáze závodu Dakar 2020,
po oklepání se po problémech a nehodě Martina Kolomého jsem brzo večer zalehl, a to z důvodu, abych vytěsnil nepříjemné zážitky....
Přesto jsem měl problém usnout, zážitek z testování, kdy jsem zůstal hned napoprvé v poušti bez vody, čepky proti slunci, namazání UV faktorem 50... v mém stanu 1kk se mi hlavou honily různé myšlenky a přitom jsem po dlouhé době v ten den v 37 stupních naběhal 26 km, stejně nešlo usnout.
Dodnes se bavím při vzpomínce, jak mi Viktor Chytka z auta oznámil -> Kolomému nejde zatáhnout noha jdi k němu, pošleme tam asisťák, na můj dotaz -> kde stojí ?? .. jsem dostal úžasnou odpověď -> jdi po stopách :-D :-D a odjeli.... Já ucho koukl na zem a říkám si ... tvl, si ze mě dělá srandu ... ale úkol zněl jasně, a tak jsem šel dunka, nedunka a hledal Martina :-D a asi po 9 km našel, mezitím mě málem několikrát přejel náklaďák, motorka, kteří mě přes duny neviděli....oddechl jsem si, když jsem ho našel, ale bohužel :-D jemu se to podařilo opravit a neviděl jak se kněmu hrnu :-D a tak bouchl dveřmi a odjel... a já tam stál s pusou od ucha k uchu a říkal si, že tohle bude pane super 14 dní mimo kancelář.
Taky jsem se děsil, zda ráno stihnu sbalit stan, kam dát rakev na věci a... a aby mi Mára neujel, a tak si radši budíček posunul na 4:30, sraz byl na 5 u auta .....
A tak šup chrnět, brzo ráno vstávačka a start do 1 etapy…
Ač vstávám na závodech taky brzy, tak většinou na mě přijde řada třeba až okolo 11 hodinky. Tak tady se vstává třeba ve 4. Neva, těšil jsem se jak malej kluk. Start nejtěžšího terénního závodu na světě. Pořadatelé slibovali, že to bude návrat k africkému Dakaru, jak délkou etap, tak charakterem trasy. Co je nového? Ve 4 etapách dostanou posádky road booky těsně před závodem, auta, kamiony a buginy 15 min. před startem, motorkáři 25 min. A to z důvodu tzv. mapmanů, kteří si nechali zaplatit za to, že přes noc vytipují posádkám případné zkratky či nebezpečné úseky.
Po probuzení bylo jak jsem čekal, stan my udělal hned po ránu slušný nervy, jednou mě i sežral a vyplivl, vzpoměl jsem si na film Adéla ještě nevečeřela a najednou to šlo... Snídaně za pochodu a do auta abychom včas dojeli na zvolený bod cca 300 km od startu závodu... Při výjezdu z brány se mě několika násobný účastník Dakaru Marek Spáčíl zeptal, kam má jet ... doprava nebo doleva ??? mou odpověď jak to mám vědět Mára rychle sejmul -> naviguješ!!!, já smích a říkám Máro hele na to mám na firmě Sebika, Mára tak mu zavolej, nemáme čas a já nevím kam jet a auto je prázdné potřebujeme naftu a tu prodávají za městem :-D .... a tak se ze mě nedobrovolně stal navigátor. :-D ale musím říci, že za 3 dny jsme vždy vše našli, ale trápil jsem se. Druhý týden jsem to ale měl již plně pod kontrolou a pokud nebylo ohrožené naše poslání, tak jsem si směřoval auto kam jsem se chtěl podívat.
Dojeli jsme na naší první stanovenou kvótu a mohli jsme se tak vydat s Markem a Antonínem na obhlídku, přijíždějící motorky signalizovali že za cca 30-60 min.
Našli jsme super místo, kde můžeme čekat příjezdy v takovém jako by zvonu, v tomto místě museli zkrátka projet okolo nás, závodníky jsme měli na dosah a viděli i dlouhý příjezd a odjezd, sledovali motorkáře, 4 kolky a dívali se na to, kdo jak jede, řadí, jak volí stopu a funguje mu to, kdo jede na výsledek a kdo jen na účast... a těšil se na Martina Prokopa a auta, věděl jsem, že jak pojede Martin, tak máme svůj Press car závod a hned se přesouváme dalších 300 km na jiný bod a kamiony neuvidíme...
No a pak to přišlo, zaburácení pořádných motorů a již jsme koukali, jak se k nám řítí auta.... u prvních dvou jsem byl ještě mimo, neuměl jsem si to v hlavě porovnat, ale pak jsem si již vychutnával a porovnal jízdní styl elitních jezdců a chování vozidel... a začalo mi docházet, co je vlastně Dakar a co tyto závodníky žene vpřed.... omluva, ale do vyprávění ani psaní to nahrnout nejde to se opravdu musí zažít a vidět na vlastní bulvy.
Etapa se vyznačovala velkými šutráky, prachem a taky pískem ( i my jednou vykopávali auto). Závodníci v první etapě malinko bloudili a bylo dost defektů, vlastně na takto ryché etapě defekty rozdávali umístnění a pořadí po prvním dnu. Bylo hodně teplo a největší asi Romainu Dumasovi (vítězi Pikes Peaku a závodu LeMans ), kterému bohužel shořelo auto. Jako příznivec motorů a obsahů, nesnášející turba a již vůbec né elektro kokšoviny, jsem přemýšlel, zda ho ten nahoře v Saudské, kde nafta stojí na naše cca 3,20, nepotrestal za rouhání a koketování s elektro auty.
Sice jsem ráno trošku záviděl jiným novinářům, kteří vyspávali v bivaku a zadky mezi bivaky si vozili v obytkách a došli tak maximálně na start nebo jako někde jednou do terénu, kde to stejně proseděli v autě :-D, ale ty zážitky přez den mi to vše vynahradili.
Hned jsem pochopil, že tak, jak jsem si myslel, že budu denně psát krátké články a posílat fota a videa, to nepůjde. Musel jsem vše přehodnotit a dal přednost tomu to vše vidět, zažít, zaznamenet ve svých videích a fotkách, taky ale nohách a zádech, před virtuálním novinářem, (ono i zjištění o tom jak pracují, bylo pro mě na Dakaru jediné zklamání).
Je to něco neuvěřitelného si to zažít na vlastní kůži a vše vidět takhle z blízka, sledovat, jak vše funguje, jak fungují jednotlivá auta, piloti, navigátoři, jak se tváří a prožívají to třeba po dojezdu do neutralizace, kam se tým nedostane a je to jen na posádce vozu... jak fungují jednotlivé týmy... od managera přez švadlenu po kuchaře ... když se mi něco líbilo na trati, tak jsem se šel večer v bivaku podívat, jak to mají udělané a kde se dalo jsem strčil hlavu i do diferáku.
Dá se říci, že pro mě v organizaci a zázemím vyhrál MP Sports Martina Prokopa a pak Kamaz ... všude šikovný kluci a jak já jim říkal, byli jak kobilky, když se rozlezli po autě, tak byli všude, ale nikdo si vzájemně nepřekážel a přesně věděl co má na starosti a je jedno, zda to bylo ložisko v kole nebo v mezi čase udělat týmu kafe, vždy ale byli 100% přesný.
A pak mi zbylo již poslední ve 22:30 postavit stan, nejnutnější hygienu, poslat rychlé info domů na naší skupinu SVC Dakar 2020 pusu Lucince a ve 24:00 zavřít oči, spinkat a s myšlenkami, zda ten stan složím napoprvé nebo se budu trápit, zda stačí budík na 4:40 nebo zda si ho mohu dovolit dát na 4:58 :-D
Wmax.
1 víkend na Dakaru 2020 v podání přejímek, zahájení a startu
Publikováno 04.01.2020 • zhlédnuto 657x •
Pátek byl přejímkový a to jak pro auta ( administrativní a technické ), tak pro mě nově jako pro novináře. Bylo to dlouhé, ale parádní…. Venku pařák, ale my byli naštěstí schovaní ve velké ventilované hale. A večer povinný briefing.
Jo a jen tak mezi řečí - co se týče stravování, tak k večeři máme třeba taková typická Saudská jídla jako svíčková, špagety, krupicovou kaši nebo palačinky. Mp-Sports s sebou má parádního kuchtíka.
A taky musím podotknout to, že né vždy, když si usmyslíte jít na nákup, vám to musí vyjít. Může se stát, že obchoďáky budou mít zavřeno, protože místní se zrovna modlí. V sobotu byl, dá se říci, jakž takž free den. Teda ne pro mechoušky.
Po bivaku probíhali poslední kontroly, úpravy, nastavení aut a večer čekalo posádky představování, zahájení na startovní rampě Dakaru 2020.
Taky parádní záležitost, fakt krása. I počasí zatím super, večír příjemných 21 stupňů, a šup chrnět, brzo ráno vstávačka a start do 1 etapy… Ač vstávám na závodech taky brzy, tak většinou na mě přijde řada třeba až okolo 11 hodinky. Tak tady se vstává třeba ve 4. neva, těšil jsem se jak malej kluk a tak cca 5 hodin spánku v průběhu 14 dnů s jedním dnem volna dám....
Start nejtěžšího terénního závodu na světě. Pořadatelé slibovali, že to bude návrat k africkému Dakaru, jak délkou etap, tak charakterem trasy. Co je nového? Ve 4 etapách dostanou posádky roadbooky těsně před závodem, auta, kamiony a buginy 15 min. před startem, motorkáři 25 min. A to z důvodu tzv. mapmanů, kteří si nechali zaplatit za to, že přes noc vytipují posádkám případné zkratky či nebezpečné úseky.
V letošní startovní listině je 31 Čechů. 4 kamiony ( Macík, Lopraiz, Šoltys, Randýsek ), 4 auta ( Prokop, Zapletal, Ouředníček, Vaculík ), 1 bugina ( Tůma ), 2 čtyřkolky ( Tůma, Kubiena) a 6 motorek ( Michek, Engel, Krejčí, Brabec, Vlček, Veselý ).
Martin Kolomý shakedown / test vozidel před závodem
Publikováno 03.01.2020 • zhlédnuto 699x •
Osudnou se mu stala dlouhá rovinka a skok po ní, auto dopadlo přímo na čumák, poté se přetočilo přes boudu a dopadlo zpět na kola. Martin vylezl z auta a chtěl v testování pokračovat, je to ďábel, ale pak se mu přitížilo a musel pro něj přiletět vrtulník.
Zprávy z nemocnice – prasklý 3 obratel a 2 naprasklý.
Jeho navigátor Jirka Stross byl v pořádku, ale také za ním jel sanitkou na kontrolu.
Ve středu byl Martin přepraven do ČR. Můžete mít za sebou x kilometrů…x testování, ale tohle je prostě motorsport. I když já sám dobře vím, že se tohle může stát, nesmírně mě to mrzí a štve. Strašně tu ten chlapík chybí.
Teď ale hlavně ať je co nejdřív v cajku! Dakaru se Martin Kolomý účastnil již 10x.
Několikrát projel cílem etapy jako vítěz, největší úspěch měl v roce 2015, kdy obsadil 5 místo. Vše ale doposud v kamionech, letos poprvé měl jet Dakar v osobním závodním speciálu Ford Raptor postaveným v dílnách MP-Sports.
A to je velký přesun. Vše je úplně jinak…
zdroj Wmax
SVC GROUP a Dakar 2020
Publikováno 01.01.2020 • zhlédnuto 723x •
Zkusit a prožít ten náš závodnický svět z pro mě úplně jiné stránky, kde nebudu muset řešit, jestli mám v kamionu vše sbaleno, jak si mám nastavit auto, jaké dám pneu…nešlo odmítnout.
Nakonec pro mě to balení bylo možná horší, než když jedu na své závody. Nemohl jsem se roztáhnout po celém kamionu, jak jsem zvyklí a vzít s sebou milión věcí, který stejně nikdy nepotřebuji a musel se vejít do určité velikosti balení i se stanem, karimatkou a spacákem. S celým týmem MP-Sports jsme odlétali 31.12. po 19 hodině, Silvestra jsme si tak oslavili na mezipřistání v Istanbulu a na Nový Rok jsme byli už na místě.
V letadle jsme spali možná 2 hodinky, po příletu na letišti vyřešili papíry, sim kartu vám tu totiž dají jen na pas a otisk prstů.
Pak vyzvednout auta v přístavu a pořešit data a spojení domů, což byl třeba pro mě úkol na celý den, jelikož mi ta milá paní na letišti zapomněla něco potvrdit v pase, tak jsem si musel udělat výlet zpět…mechanici, ti se pustili hned do práce, stavění zázemí a pod…což vám teda řeknu, že je obdivuju a smekám před nimi, je nějaký čtvrtek, pátek…tedy jsme tu 8-9 dní a tohle stavění a balení celého zázemí už mají kluci za ty dny párkrát za sebou a já nadávám, že se třeba ve Slovinsku musíme stěhovat přes cestu. :)
Mě teď čekalo postavit si svůj domeček, jako ve stanu jsem nespal už sáááákra dlouho.
Wmax
Historie Dakaru 1979 ->2020
Publikováno 30.12.2019 • zhlédnuto 1248x •
Rallye Paříž-Dakar nebo jinak také Dakarská Rallye a zkráceně pouze Dakar je každoroční závod off-road vozidel a motocyklů. Soutěž je organizována A.S.O. – Amaury Sport Organisation. Závodu se mohou zúčastňovat závodníci jak z řad profesionálů, tak i z řad amatérů, kteří běžně tvoří kolem 80 % zúčastněných.
I když oficiální název zní Rallye, jedná se spíš o vytrvalostní závod v terénu, kde se více používají upravené terénní speciály než klasické soutěžní vozy používané v závodech rallye. Většina měřených úseků vede těžkým terénem. Převážně se sestávají z průjezdů písečnými dunami, blátem, travnatými pláněmi a skalních úseků. Délka etap se pohybuje od několika desítek kilometrů do stovek kilometrů denně.
Kdy a kde se Dakar uskutečnil
1979 – 1980 | Paříž – Dakar | 1981 – 1988 | Paříž – Alžír – Dakar |
1989 | Paříž – Tunis – Dakar | 1990 – 1991 | Paříž – Tripolis – Dakar |
1992 | Paříž – Kapské Město | 1993 | Paříž – Dakar |
1994 | Paříž – Dakar – Paříž | 1995 – 1996 | Granada – Dakar |
1997 | Dakar – Agadez – Dakar | 1998 | Paříž – Granada – Dakar |
1999 | Granada – Dakar | 2000 | Dakar – Káhira |
2001 | Paříž – Dakar | 2002 | Arras – Dakar |
2003 | Marseille – Šarm aš-Šajch | 2004 | Clermont-Ferrand – Dakar |
2005 | Barcelona – Dakar | 2006 – 2007 | Lisabon – Dakar |
2008 | (Lisabon - Dakar) závod zrušen | 2009 | Buenos Aires – Valparaíso – Buenos Aires |
2010 - 2011 | Buenos Aires – Antofagasta – Buenos Aires | 2012 | Buenos Aires – Lima |
2013 | Lima – Santiago de Chile | 2014 | Rosario – Valparaíso |
2015 | Buenos Aires – Iquique – Buenos Aires | 2016 | Buenos Aires – Salta – Rosario |
2017 | Asunción – La Paz – Buenos Aires | 2018 | Lima – La Paz – Córdoba |
2019 | Jeddah-Al Qiddiya Saudi Arabia | 2020 | Jeddah-Al Qiddiya |
ROK | AUTA | MOTOCYKL | KAMION | LOKALITA |
1979 | Genestier Land Rover | Neveu Yamaha | Paříž – Dakar | |
1980 | Kottulinsky Volkswagen | Neveu Yamaha | Ataouat Sonacome | Paříž – Dakar |
1981 | Metge Land Rover | Auriol BMW | Villette ALM/ACMAT | Paříž – Dakar |
1982 | Marreau Renault | Neveu Honda | Groine Mercedes-Benz | Paříž – Alžír – Dakar |
1983 | Ickx Mercedes-Benz | Auriol BMW | Groine Mercedes-Benz | Paříž – Alžír – Dakar |
1984 | Metge Porsche | Rahier BMW | Lalleu Mercedes-Benz | Paříž – Alžír – Dakar |
1985 | Zaniroli Mitsubishi | Rahier BMW | Capito Mercedes-Benz | Paříž – Alžír – Dakar |
1986 | Metge Porsche | Neveu Honda | Vismara Mercedes-Benz | Paříž – Alžír – Dakar |
1987 | Vatanen Peugeot | Neveu Honda | VAN de Rooij DAF | Paříž – Alžír – Dakar |
1988 | Kankkunen Peugeot | Orioli Honda | Loprais Tatra | Paříž – Alžír – Dakar |
1989 | Vatanen Peugeot | Lalay Honda | Kategorie nebyla vypsána | Paříž – Tunis – Dakar |
1990 | Vatanen Peugeot | Orioli Cagiva | Villa Perlini | Paříž – Tripolis – Dakar |
1991 | Vatanen Citroën | Peterhansel Yamaha | Houssat Perlini | Paříž – Tripolis – Dakar |
1992 | Auriol Mitsubishi | Peterhansel Yamaha | Perlini Perlini | Paříž – Sirte – Kapské Město |
1993 | Saby Mitsubishi | Peterhansel Yamaha | Perlini Perlini | Paříž – Dakar |
1994 | Lartigue Citroën | Orioli Cagiva | Loprais Tatra | Paříž – Dakar – Paříž |
1995 | Lartigue Citroën | Peterhansel Yamaha | Loprais Tatra | Granada – Dakar |
1996 | Lartigue Citroën | Orioli Yamaha | Moskovskich Kamaz | Granada – Dakar |
1997 | Shinozuka Mitsubishi | Peterhansel Yamaha | Reif Hino | Dakar – Agades – Dakar |
1998 | Fontenay Mitsubishi | Peterhansel Yamaha | Loprais Tatra | Paříž – Granada – Dakar |
1999 | Schlesser Renault | Sainct BMW | Loprais Tatra | Granada – Dakar |
2000 | Schlesser Renault | Sainct BMW | Čagin Kamaz | Paříž – Dakar – Káhira |
2001 | Kleinschmidt Mitsubishi | Meoni KTM | Loprais Tatra | Paříž – Dakar – Káhira |
2002 | Masuoka Mitsubishi | Meoni KTM | Čagin Kamaz | Arras – Madrid – Dakar |
2003 | Masuoka Mitsubishi | Sainct KTM | Čagin Kamaz | Marseille – Šarm aš-Šajch |
2004 | Peterhansel Mitsubishi | Roma KTM | Čagin Kamaz | Clermont-Ferrand – Dakar |
2005 | Peterhansel Mitsubishi | Despres KTM | Kabirov Kamaz | Barcelona – Dakar |
2006 | Alphand Mitsubishi | Coma KTM | Čagin Kamaz | Lisabon – Dakar |
2007 | Peterhansel Mitsubishi | Despres KTM | Stacey MAN | Lisabon – Dakar |
2008 | Závod zrušen z bezpečnostních důvodů den před startem | |||
2009 | de Villiers Volkswagen | Coma KTM | Kabirov Kamaz | Buenos Aires – Valparaíso – Buenos Aires |
2010 | Sainz Volkswagen | Despres KTM | Čagin Kamaz | Buenos Aires – Antofagasta – Buenos Aires |
2011 | Al-Attiyah Volkswagen | Coma KTM | Čagin Kamaz | Buenos Aires – Antofagasta – Buenos Aires |
2012 | Peterhansel Mini | Despres KTM | Van de Rooij Iveco | Buenos Aires – Lima |
2013 | Peterhansel Mini | Despres KTM | Nikolajev Kamaz | Lima – Santiago de Chile |
2014 | Roma Mini | Coma KTM | Karginov Kamaz | Rosario – Valparaíso |
2015 | Al-Attiyah Mini | Coma KTM | Mardějev Kamaz | Buenos Aires – Iquique – Buenos Aires |
2016 | Peteransel Peugeot | Price KTM | Van de Rooij Iveco | Buenos Aires – Salta - Rosario |
2017 | Peterhansel Peugeot | Sunderland KTM | Nikolajev Kamaz | Asunción – La Paz – Buenos Aires |
2018 | Sainz Peugeot | Walkner KTM | Nikolajev Kamaz | Lima – La Paz – Cordóba |
2020 / Sainz MINI / / | Jeddah- AL Qiddiya |
Česká stopa na Dakaru s umístněním na bedně:
1987 | Stříbrná medaile | K. Loprais, J. Krpec, R. Stachura, Tatra |
1987 | Bronzová medaile | J. Moskal, J. Joklík, P. Záleský, LIAZ 1. místo v kategorii sériových kamionů |
1988 | Zlatá medaile | K. Loprais, R. Stachura, T. Mück, Tatra |
1988 | Stříbrná medaile | J. Moskal, F. Vojtíšek, P. Záleský, LIAZ |
1990 | Bronzová medaile | Z. Kahánek, J. Havlík, J. Krpec, Tatra |
1992 | Bronzová medaile | K. Loprais, R. Stachura, J. Kalina, Tatra |
1994 | Zlatá medaile | K. Loprais, R. Stachura, J. Kalina, Tatra |
1995 | Zlatá medaile | K. Loprais, R. Stachura, T. Tomeček, Tatra |
1996 | Stříbrná medaile | K. Loprais, R. Stachura, T. Tomeček, Tatra |
1996 | Bronzová medaile | L. Fajtl, J. Janoušek, F. Wurst, Tatra |
1998 | Zlatá medaile | K. Loprais, R. Stachura, J. Čermák, Tatra |
1999 | Zlatá medaile | K. Loprais, R. Stachura, J. Kalina, Tatra |
1999 | Bronzová medaile | T. Tomeček, A. De Azevedo, L. Neubarthová, Tatra |
2000 | Stříbrná medaile | K. Loprais, R. Stachura, P. Gilar, Tatra |
2001 | Zlatá medaile | K. Loprais, J. Kalina, P. Hamerla, Tatra |
2002 | Stříbrná medaile | K. Loprais, J. Kalina, P. Hamerla, Tatra |
2003 | Stříbrná medaile | T. Tomeček, A. De Azevedo, J. Martinec, Tatra |
2007 | Bronzová medaile | A. Loprais, P. Gilar, Tatra |
Za SVC GROUP - WMAX
Vladimír Vitver – Rozhovor před sezonou 2020
Publikováno 21.12.2019 • zhlédnuto 633x •
No jak to říci…. Díky sezoně 2019 zbyl čas podívat se na svět jiným pohledem a rekapitulovat jak dál…
Začal bych tím, že jsem založil SVC GROUP RACING AKADEMII a začal se intenzivně věnovat Matyasovi, protože mu je 8 a to měl již 2 roky jezdit.
Dále jsem se domluvil s Martinem Kolomým, že pojedu Dakar 2020 jako novinář, tedy taková technicko-novinářská pomoc v pozadí. Což je pro mě nový příběh v mém životě a hodně napoví, co bude dál s mojí závodní kariérou.
Je pravda, že mě po 5 titulech v ME závodu dovrchu a 1 na okruzích již chybí motivace a chuť v těchto vozech pokračovat a některé věci pak vidím černě i když třeba černé nejsou. Na druhé straně mě potěšilo poděkování za reprezentaci a zájem autoklubu, abych pokračoval, také to, že je po dvou letech, tedy v roce 2020 Másters v Portugalsku, kde to mám moc rád …, no uvidíme…
Ale spíše si dovedu představit, že se v létě budu věnovat Akademii a mládeži a kariéře juniora a v lednu odjedu na tři týdny na Dakar. Dává mi to smysl i s ohledem na vytíženost v naší rodinné firmě, včetně ohledu na manželku Lucii a Matyase, když jedu ME do vrchu nejsem v letě cca 6 měsíců doma, a tak to bych to měl na pohodu, včetně testování v teplých krajinách.
Uvidím po návratu, až si ten příběh prožiji, uvidím co je reálné i s ohledem na moji tělesnou schránku, budu pozorovat Top piloty a myslím, že jak znám Martina Kolomého, tak se nudit rozhodně nebudu.
Jako novinář budu stát na druhé straně a bude to zase jiný zážitek je zvláštní, že dřív bych připravoval data, pneumatiky, doprovodný kamion a teď notebook, kamery, baterky, stan, karimatku…, technici týmu i manželka se mi smějí, když naháním solární nabíječky, znají můj názor na jiné toalety, než ty soukromé a dělají si ze mě srandu, ale já se prostě na ten nový příběh moc těším…
Redakce: Ty budeš na Dakaru v Saudké Arabii jako novinář ???
Ano budu a moc se na to těším a víš co mě na tom těší nejvíce?? Že se neřadím jen mezi závodníky, ale postavil jsem pár hodně rychlých aut, a tak si myslím, že zapadám i mezi konstruktéry a teď budu u toho v pozici nezávislého… tedy nezávislého novináře.
Kde budou k dispozici tvoje příspěvky?
Budu se snažit podat každý den informaci a obrázky, příspěvky budou k dispozici dle požadavku týmu, ale jistě ve spolupráci s Lucií Vitverovou na stránkách www.svcgroup.cz v sekci Motorsport / Aktuality
Vladimír Vitver – Rozhovor k sezoně 2019
Publikováno 20.12.2019 • zhlédnuto 801x •
Redakce: Ládi, tak se nám sešel rok s rokem a je tady bilancování sezony 2019, jak jí hodnotíš a jaké jsou další plány??
No co říci, jak to nazýváme klasicky to je prostě motosport…., asi bych to rozdělil na dvě části a články neslučoval a tak první hodnocení pojmu jako zhodnocení účinkování v ME 2019 a druhé jako plány pro rok 2020.
Tedy kdybych se měl podívat na výkonnost, řekl bych, že nám nechybí a že pokud jsem mohl jet tak to bylo super, po 5 závodech v Mistrovství Evropy na 1 místě a 3 absolutně. Zlepšení se v Portugalsku o cca 3 vteřiny, na tak rychlé trati je úžasný výsledek, ve Španělsku jsme již 4x za sebou vyhráli, ve Francii o chlup 2 místo a k tomu je naše auto oproti konkurenci nejtěžší a s o cca 100 koní slabší. výkonem. Na to že nás zlobila celou dobu a to již od roku 2018, malá součástka za 5,50 a ničila jednu sadu svíček za druhou myslím, že dobrý výsledek. Také jsem rád, že nakonec Láďa Brázdil, sice až na konci sezony 2019, ale předci, tento zlobivej senzor našel a dělá se opatření, aby se to již vícekrát neopakovalo..
Bohužel pak přišlo, co přišlo a co jsem nepředpokládal, zničení vozu na dílně při běžné servisní opravě. Tato destrukce byla drtivá a to jak finančně, tak časově a přišla i v hodně hloupou dobu, kdy nebylo možné vozidlo opravit. Tento neodborný zásah měl za následek i nehodu v Německu, kdy mi v protahováku dechl motor, zablokoval kola a poslal mě do příkopu a plný rozsah se projevil v Polsku, kde jsem nepořídil ani nastoupit do závodu. A protože ME je velice vyrovnané a neodjetí 3 závodů znamená propadnutí v klasifikaci o několik příček a já nejsem zvyklý bojovat o místa v pozadí, jsme sezonu předčasně ukončili a smířili se s tím, že skončíme v ME s E2-SH na 3 místě.
Redakce: Co se stalo tak zásadního s tvým speciálem? U SVC Racing si auta stavíte, to bylo tak zásadní??? Ano bohužel, přesto, že si hodně komponentů vyrábíme, tak na něco jsme krátký a závislý na dodavatelích. Musel se vyměnit Elektronický svazek od datalogeru řídící jednotky, senzory motoru a podobně. Následně se zjistilo, že nebyl ani dotažený startér, který se roztrhl v obalu a to byla ta poslední rána, je to jediný startér snad na světě, který se točí obráceně a výroba u Audi Motorsport je na cca 1-3 měsíce a za cenu tohoto dílu máte hezky vybavenou Škodu Octavii.
Redakce: to zní až neuvěřitelně co se stalo, komu se toto podařilo? Já myslela, že na dílně máš profíky a na auto specifikace DTM nemůže sáhnout, jen tak někdo..
Bohužel si za to mohu sám, jak stárnu tak jsem měl vizi, že své zkušenosti předám někomu mladšímu než dospěje Maty a podpořím to svojí technikou a zázemím…., sledoval jsem jednoho týpka z Náchoda a dle příspěvku na sociálních sítích si myslel, že je pracovitý a rozumný. K tomu jezdí amatérské závody, a tak jsem do toho šel. Zaplatil mu mezinárodní licenci, zaručil se za něj, aby mohl jezdit, půjčoval zdarma dodávku na jeho závody, a tak dále, rozhodl jsem se, že ho nenechám dělat podřadnou práci a hned ho pustil na DTM… a podobně, ale jak se říká, dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Abych řek pravdu, moc mě to mrzí, jak to dopadlo. To, že jsem ho nechal sáhnout na auto a přišel tím o Reprezentaci, která se odvíjí od umístnění, … Finance za opravu, které se zastavili těsně pod cifrou mající 6 míst… mě sice také štve, ale co mě nejvíce mrzí, jsou jeho reakce. Místo omluvy a alespoň je sorry, já nevěděl, že když vytahuji z vozu startér, že musím odpojit baterii, jen hloupé kecy po sociálních sítích, známých a podobně. Jednu chvíli to vypadalo dle jeho komentářů, že jsem otrokář, blb a namachrovaný idiot. Přitom vše co dělal, bylo v pracovní době, kterou měl zaplacenou, nezůstal o minutu déle a já ho ještě pouštěl dřív na jeho aktivity. To poslední ano, protože jsem přeskočil normální žebříček postupů, tedy nejdříve ukaž, co umíš a pak teprve podpora a také to, že bez peněz dělat motorsport nejde, tedy pokud chcete závodit a né jezdit s polepeným autem co mu vypadávají světla… .
Prostě pro mě ponaučení a ukončil bych to tím, že již mimo SVC VITVER RACING AKADEMI se nikdo podporovat nebude.
No vidím, že to vždy není ideální, a tak pojďme na další plány pro rok 2020 jak je vidíš?
Jak jsem řekl, obraťme list, zapomeňme na minulost a podívejme se do budoucnosti, ale nespojujme to dohromady a tak Info v dalším článku. J
3.. 2.. 1.. START Testování se Shrekem proběhlo na plný plyn Martin Kolomý
Publikováno 17.12.2019 • zhlédnuto 618x •
Po deseti letech závodění v nákladních vozech se Martin s novým rokem 2020 připravuje na velkou změnu, první Dakar v jiné kategorii vozidel.
Po 6 letech spolupráce s týmem Buggyra Racing přestupuje do týmu MP-Sports ke svému krajanovi Martinu Prokopovi, aby zaujal místo druhého týmového řidiče.
Do auta s Martinem Kolomým nasedne bývalý kolega mechanik Jiří Štross.
Martin se stále ještě musí vyrovnat se svým novým Fordem Raptor, ale má rozsáhlé zkušenosti s Dakarem, ostatně rally se zúčastnil desetkrát, v roce 2013 dokonce zaujal 5. místo.
Poté, co tvrdě pracoval, aby byl připraven na Dakar 2020 doufá, že vyvrátí staré pořekadlo a ukáže, že ve skutečnosti můžete starého psa nějaké ty nové kousky ještě naučit.
„Krátce Martinova slova po posledním Dakaru jsem věděl, že nebudu pokračovat se svým bývalým týmem Buggyra, protože naše situace byla komplikovaná.
Jsem rád, že jsem dokázal spojit síly s Martinem Prokopem. Když jsem s ním šel na první jízdu, asi po 20 minutách jsem přemýšlel o vrácení řidičského průkazu! Bude to ale nový zážitek a těším se na to.
Už jsem se toho hodně naučil o tom, jak je auto naladěno a jak všechno funguje. Jízda s Martinem je náročná, takže jsem opravdu zintenzivnil své přípravy.“
SVC GROUP s.r.o. Partner MP SPORTS - Martina Kolomého Dakar 2020
Publikováno 02.12.2019 • zhlédnuto 620x •
DAKAR 2020 POPIS DNÍ a ETAP
Publikováno 01.12.2019 • zhlédnuto 728x •
START 2 až 5 LEDEN 2020
Druhé město této země s 3,5 milionu obyvatel je také hospodářským střediskem díky obchodnímu přístavu, který byl založen v Rudém moři v sedmém století. Výjimečná bude svátost místa, brána Mekka a Medina, zejména odrazový můstek pilotů a posádek Dakaru. Proud vody krále Fahda, který poháněl jeho drahokam rychlostí 375 km / h, stejně jako věž Jeddah, která brzy dosáhne výšky 1001 metrů, dá konkurentům představu o velikosti a výkonu. Nutno upozornit, že bude vždy brzo tma lehce po 17h30 a to během celého Dakaru 2020
1. den 05/01/2020
Jeddah > Al Wajh, 752 km - SS: 319 km
Úvodní fáze není neškodné prostředí. Jedná se hlavně o shrnutí všech prvků tohoto vydání: rychlé, klikaté, duny, kameny. S tolika rozmanitostí nepodceňujte tento mini-Dakar, nutno šetřit pneumatiky.
2.den 06/01/2020
Al Wajh > Neom, 401 km - SS: 367 km
U většiny cesty se pojede rychle ale pozor na technické pasáže. Ale zvláštnosti navigace v saúdské Arabie se začínají projevovat.
Je čas naučit se spoléhat na nová měřítka, když množství stop vede k nejasnostem a zvyšuje se riziko se ztratit pozor. Opět nutno šetřit kola.
U motocyklů a čtyřkolek je to také první část fáze „super maraton“.
3. den 07/01/2020
Neom > Neom, 489 km – SS: 404 km
Smyčka která startuje z budoucí Mega města NEOM je klenot. Rally přivede závodníky na hranice Jordánska a nabízí řadu kaňonů a hor, které prozkoumají na písčitém koberci. Na tomto speciálu vystoupí Dakar na nejvyšší bod v nadmořské výšce 1 400 metrů .. pozor první tři dny budou z hlediska jízd a šetření vozu základ úspěchu.
4. den 08/01/2020
Neom > Al Ula, 676 km – SS: 453 km
Trať střídá rovnoměrně části písku a štěrku, to vše na obecně kolejových tratích. Bude však nutné neplést si rychlost a ostražitost, protože náročná navigace se postará opět o překvapení, organizátor si v této etapě dal velice záležet na navigaci, tak pozor. Při spojovačce budou milovníci starověku moci vytáhnout svůj fotoaparát a nafotit Nabatejské chrámy.
5. den 09/01/2020
Al Ula > Ha’il, 563 km - SS: 353 km
V písčitém prostředí dne budou zejména objemné skály sloužit jako orientační body, aby se zabránilo chyb v navigaci.
Méně technická etapa, ale stejně působivé jako duny, stojí před závodníky velké písečné kopce. Sjezdy, někdy poseté velbloudovou trávou, budou vyžadovat ještě jemnější a bezpečnější jízdu.
6. den 10/01/2020
Ha'il > Riyadh, 830 km - SS: 478 km
Změna scenérie je radikální. Tentokrát je etapa 100% písek, off-road v celém rozsahu. Po poměrně rychlé první části, budou mít experti na ježděni v dunách výhodu. Zejména závodníky, kterým duny nedělají problém, si tuto etapu užijí v plné parádě.
Následně bude den volna.
7. den 11/01/2020
Riyadh den volna
Velké sady, které daly svému městu název v osmnáctém století (arabské zahrady), v podstatě ustoupily městské struktuře, která se rozkládá na více než 1500 km2 (vs 105 km2 pro Paříž, 203 km2 pro Buenos Aires) a s více než šesti milionů obyvatel. Demografický růst zaznamenaný v hlavním městě od 70. let byl doprovázen výstavbou několika grandiózních mrakodrapů s inovativní architekturou, jako je věž Al Faisaliah (267 m), centrum království (302 m) nebo Burj Rafal (307 m).
8. den 12/01/2020
Riyadh > Wadi Al-Dawasir, 741 km - SS: 546 km
Nabídka po dnu volna je bohatá ... nejdelší etapa Dakaru je také jednou z nejpestřejších.
Duny jsou rozptýleny po celé etapě, kde bude potřeba překonat malé vrcholy a to v pár kilometrech. Mezi těmito částmi vrcholy se střídá off road cesta a sektory, kde početné křížené cesty zakazují spolujezdcům výkyvy koncentrace. Rychlé ..., ale ne moc!
9. den 13/01/2020
Wadi Al-Dawasir > Wadi Al-Dawasir, 713 km - SS: 474 km
Smyčka dne umožňuje průlom na jih, kde závodníci najdou horské krajiny, kaňony a překvapivé kontrasty barev: například černé kameny na bílém písku ... Pro milovníky čisté rychlosti bude přímá 40 kilometrová rovina , aby spolkli „plný plyn“, zatímco těch pár dalších dun bude vyžadovat velkou obratnost.
10. den 14/01/2020
Wadi Al-Dawasir > Haradh, 891 km - SS: 415 km
Dakar se touto dlouhou etapou připravuje na vstup do „Prázdné čtvrti“. Aby se závodníci do této oblasti dostali, bude nutno dbát především na bezchybnou navigaci, tentokrát s většinou tvrdým a velmi rozbitým povrchem, kde bude potřeba dbát na opatrnost. Při příjezdu do města Haradh, který byl postaven na ropě a zemědělství, se rally vrací do nové sekvence.
11. den 15/01/2020
Haradh > Shubaytah, 608 km - SS: 534 km
Maratonská etapa vyžaduje kvalitní ovládání jízdy v rally raidu: vytrvalostní schopnost, rozložení sil. První etapa speciálu ponoří závodníky a posádky do obrovských širokých pist „prázdné čtvrti“ která má rozlohu 500 km x 1000 km.
Není třeba, se na této etapě zdržet, protože posledních 30 kilometrů se jede pouze v dunách. A noc padá rychle! Při příjezdu do této maratonské etapy je povolena pouze pomoc mezi závodníky.
12. den 16/01/2020
Shubaytah > Haradh, 744 km - SS: 379 km
Dejte si pozor na oči, etapa začíná krásnou přírodou, která se rozprostírá na 80 km: nejkrásnější duny v zemi. Na takové vzdálenosti nechybí riziko zapadnout v příliš dlouhé hromadě písku tak velký pozor. Poté budou závodníci jezdit po cestách prvních průzkumníků černého zlata, kteří prozkoumali region. Maratonská etapa končí.
13. den 17/01/2020
Haradh > Qiddiya, 447 km - SS: 374 km
Klid bude nejlepším spojencem v této závěrečné etapě, kde bude stále možná změna pozic na výsledkové tabuli. V posledních sto kilometrech jsou velké navigační náročné úseky, které již v minulém týdnu způsobily navigátorům vážné bolesti hlavy.
Stále musíme držet vzdálenost! Speciál, který má 20 km, aniž by to mělo dopad na výsledek závodu, určí vítěze „Qiddiya Trophy“ bezprostředně před dosažením závěrečného stupně vítězů.
Ve dnech 14. 17 Janvier : CÍL PODIUM
Ohlédnutí za karierou a začátky Vladimíra Vitvera
Publikováno 31.10.2019 • zhlédnuto 678x •
Martin Kolomý 26.05. 1973
Publikováno 09.10.2019 • zhlédnuto 503x •
Martin a Vladimír Vitver mají k sobě blízko a to z několika aspektů, oba jsou konstruktéry a zároveň závodníky které nic nezastaví tady v závodě ani ulomený předek auta čí utržené kolo.
Oba dva jsou rebelové a jak se říká nebudou čůrat po větru pokud vědí že to je blbě a jdou tvrdě za svým cílem. Pokud bylo Martinoj ouhej SVC GROUP pomohlo a zase obráceně panuje zde úcta k člověku co dokázal v motorsportu strašně moc.
Martin byl dlouhodobě spjatý s Tatrou a to pokud si jí chystal sám, nebo následně u týmu Bugghyra, která mu ale neuměla připravit auto které by vydrželo celý závod a tak došlo na změny a přestup do kategorie vozide, l ale prozatím videjko ještě s Tatrou
Martinova slova před závodem Dakar 2020
Po deseti letech závodění v nákladních vozech se Martin s novým rokem 2020 připravuje na velkou změnu, první Dakar v jiné kategorii vozidel.
Po 6 letech spolupráce s týmem Buggyra Racing přestupuje do týmu MP-Sports ke svému krajanovi Martinu Prokopovi, aby zaujal místo druhého týmového řidiče.
Do auta s Martinem Kolomým nasedne bývalý kolega mechanik Jiří Štross. Martin se stále ještě musí vyrovnat se svým novým Fordem Raptor, ale má rozsáhlé zkušenosti s Dakarem, ostatně rally se zúčastnil desetkrát, v roce 2013 dokonce zaujal 5. místo.
Poté, co tvrdě pracoval, aby byl připraven na Dakar 2020 doufá, že vyvrátí staré pořekadlo a ukáže, že ve skutečnosti můžete starého psa nějaké ty nové kousky ještě naučit.
„Krátce po posledním Dakaru jsem věděl, že nebudu pokračovat se svým bývalým týmem Buggyra, protože naše situace byla komplikovaná.
Mle jsem rád, že jsem dokázal spojit síly s Martinem Prokopem. Když jsem s ním šel na první jízdu, asi po 20 minutách jsem přemýšlel o vrácení řidičského průkazu! Bude to ale nový zážitek a těším se na to. Už jsem se toho hodně naučil o tom, jak je auto naladěno a jak všechno funguje. Jízda s Martinem je náročná, takže jsem opravdu zintenzivnil své přípravy.“
Zdroj Wmax a Martin Kolomý
Farperra Portugalsko V. Vitver 2019 Audi DTM
Publikováno 31.05.2019 • zhlédnuto 974x •
Vyhlášení ME FIA European Hill Climb Championship 2018 - Švýcarsko
Publikováno 01.12.2018 • zhlédnuto 432x •
Vyhlášení mistrů České Republiky 2018
Publikováno 23.11.2018 • zhlédnuto 542x •